MAX8969EWL37+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8969EWL37+T
Package:
9-WLP (1.26x1.26)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BOOST 3.7V 700MA 9WLP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Up
Topology Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 9-WFBGA, WLBGA
Product Status Active
Current - Output 700mA
Number of Outputs 1
Base Product Number MAX8969
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 3MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 9-WLP (1.26x1.26)
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.7V