MAX8969EWL55+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8969EWL55+T
Description:
1A BOOST CONVERTER FOR LOW INPUT
Product Status Active
Current - Output 700mA
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 3MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 9-WLP (1.26x1.26)
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.5V