Home / Microcontrollers / MB91213APMC-GS-175K5E1
MB91213APMC-GS-175K5E1
Infineon Technologies
Product No:
MB91213APMC-GS-175K5E1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
144-LQFP (20x20)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 544KB MROM 144LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 40MHz
Series FR MB91210
Package Tray
RAM Size 24K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, WDT
Connectivity CANbus, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 118
Core Processor FR60Lite RISC
Package / Case 144-LQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 32x10b
Oscillator Type External
Base Product Number MB91213
Program Memory Size 544KB (544K x 8)
Program Memory Type Mask ROM
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V