Home / Ceramic Capacitors / MBARQ219SCG180JTRA01
MBARQ219SCG180JTRA01
Taiyo Yuden
Product No:
MBARQ219SCG180JTRA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 18PF 250V C0G/NP0 0805
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MBAR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 18 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number MBARQ21
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C