Home / Ceramic Capacitors / MBASA21GBB5476MTNA18
MBASA21GBB5476MTNA18
Taiyo Yuden
Product No:
MBASA21GBB5476MTNA18
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 47UF 4V X5R 0805
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MBAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 4V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C