Home / Ceramic Capacitors / MBASE105AC6474MFNA18
MBASE105AC6474MFNA18
Taiyo Yuden
Product No:
MBASE105AC6474MFNA18
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X6S 0402
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.47 µF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C