Home / Ceramic Capacitors / MBASE168BB5475MTNA18
MBASE168BB5475MTNA18
Taiyo Yuden
Product No:
MBASE168BB5475MTNA18
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C