Home / Ceramic Capacitors / MBASG168SB5224KTNA01
MBASG168SB5224KTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MBASG168SB5224KTNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.22UF 35V X5R 0603
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MBAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.22 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 35V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number MBASG16
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C