Home / Ceramic Capacitors / MBASL21GAB5475MTNA01
MBASL21GAB5475MTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MBASL21GAB5475MTNA01
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number MBASL21
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C