Home / Ceramic Capacitors / MBAST105SB7333MFNA01
MBAST105SB7333MFNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MBAST105SB7333MFNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0402
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MBAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.033 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C