Home / Ceramic Capacitors / MBASU063SCG2R7CFNA18
MBASU063SCG2R7CFNA18
Taiyo Yuden
Product No:
MBASU063SCG2R7CFNA18
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 2.7PF 50V C0G/CG 0201
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MBAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 2.7 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C