Home / Ceramic Capacitors / MBJCS31QAB7103KTPA01
MBJCS31QAB7103KTPA01
Taiyo Yuden
Product No:
MBJCS31QAB7103KTPA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MBJC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number MBJCS31
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C