Home / Ceramic Capacitors / MBJCT168BB7224MTPA18
MBJCT168BB7224MTPA18
Taiyo Yuden
Product No:
MBJCT168BB7224MTPA18
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MBJC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.22 µF
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C