Home / Ceramic Capacitors / MBJCT168BB7474KTPA01
MBJCT168BB7474KTPA01
Taiyo Yuden
Product No:
MBJCT168BB7474KTPA01
Description:
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.47 µF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number MBJCT16
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C