Home / Ceramic Capacitors / MBJCU31LBC7475KTDA18
MBJCU31LBC7475KTDA18
Taiyo Yuden
Product No:
MBJCU31LBC7475KTDA18
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7S 1206
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C