MBR10150
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MBR10150
Package:
TO-220AC
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO220AC
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology Schottky
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2
Product Status Active
Base Product Number MBR1015
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-220AC
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.05 V @ 10 A