MBR20150PT
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MBR20150PT
Package:
TO-247AD (TO-3P)
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology Schottky
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Discontinued at Digi-Key
Base Product Number MBR20150
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-247AD (TO-3P)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.02 V @ 20 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A