
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MBR20200CT
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 20A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4725
1.4725
10
1.2084
12.084
100
0.93974
93.974
500
0.796575
398.2875
1000
0.648888
648.888
2000
0.61085
1221.7
5000
0.581761
2908.805
10000
0.554914
5549.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MBR20200 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.23 V @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |