
onsemi
Product No:
MBR2535CTG
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.3851
13.851
100
1.11359
111.359
500
0.914964
457.482
1000
0.75811
758.11
2000
0.705822
1411.644
5000
0.679678
3398.39
10000
0.653543
6535.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MBR2535 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 35 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820 mV @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |