MBR30L100CTH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MBR30L100CTH
Package:
TO-220AB
Batch:
Datasheet:
Description:
30A, 100V, SCHOTTKY RECTIFIER
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tube
Technology Schottky
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Base Product Number MBR30
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 15 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A