Home / Diode Arrays / MBR40100PTHC0G
MBR40100PTHC0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MBR40100PTHC0G
Package:
TO-247AD (TO-3P)
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Base Product Number MBR40100
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-247AD (TO-3P)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A