
onsemi
Product No:
MBR40L60CTG
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.805
1.805
10
1.61785
16.1785
100
1.300645
130.0645
500
1.068598
534.299
1000
0.88541
885.41
2000
0.824344
1648.688
5000
0.79381
3969.05
10000
0.763287
7632.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MBR40L60 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 550 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 610 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |