MBRF10H150CT
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MBRF10H150CT
Package:
ITO-220AB
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 150V ITO220AB
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status Discontinued at Digi-Key
Base Product Number MBRF10
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package ITO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 970 mV @ 10 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A