Home / Ceramic Capacitors / MBRLA103SB5105MFNA01
MBRLA103SB5105MFNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MBRLA103SB5105MFNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 1UF 4V X5R 0204
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MBRL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL (Reverse Geometry)
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0204 (0510 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.014" (0.35mm)
Voltage - Rated 4V
Size / Dimension 0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm)
Base Product Number MBRLA10
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C