Home / Diode Arrays / MBRS20100CT MNG
MBRS20100CT MNG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MBRS20100CT MNG
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Base Product Number MBRS20100
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 20 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A