Home / Diode Arrays / MBRS20H150CTH
MBRS20H150CTH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MBRS20H150CTH
Package:
TO-263AB (D2PAK)
Description:
20A, 150V, SCHOTTKY RECTIFIER
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Product Status Active
Base Product Number MBRS20
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-263AB (D2PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 970 mV @ 20 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A