Home / Diode Arrays / MBRS20H200CT MNG
MBRS20H200CT MNG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MBRS20H200CT MNG
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO263
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Base Product Number MBRS20
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 970 mV @ 2 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A