MC33275D-3.3R2G
onsemi
Product No:
MC33275D-3.3R2G
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8SOIC
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 75dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 300mA
Base Product Number MC33275
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 13V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V