MC33275DT-2.5RK
onsemi
Product No:
MC33275DT-2.5RK
Manufacturer:
onsemi
Package:
DPAK
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA DPAK
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 75dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 300mA
Base Product Number MC33275
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 13V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V