MC33761SNT1-028G
onsemi
Product No:
MC33761SNT1-028G
Manufacturer:
onsemi
Package:
5-TSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 80MA 5TSOP
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 70dB (1kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 80mA
Base Product Number MC33761
Protection Features Antisaturation, Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 80mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-TSOP
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V