MC68020EH33E
NXP USA Inc.
Product No:
MC68020EH33E
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
132-PQFP (46x46)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU M680X0 33MHZ 132PQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 33MHz
Series M680x0
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 5.0V
Core Processor 68020
Package / Case 132-BQFP Bumpered
Product Status Obsolete
RAM Controllers -
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number MC680
Additional Interfaces -
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)