MC68040FE25V
NXP USA Inc.
Product No:
MC68040FE25V
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
184-CQFP (31.3x31.3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU M680X0 25MHZ 184CQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 25MHz
Series M680x0
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 5.0V
Core Processor 68040
Package / Case 184-BCQFP
Product Status Obsolete
RAM Controllers -
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number MC680
Additional Interfaces SCI, SPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)