MC68302CEH16C
NXP USA Inc.
Product No:
MC68302CEH16C
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
132-PQFP (46x46)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU M683XX 16MHZ 132PQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 16MHz
Series M683xx
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 5.0V
Core Processor M68000
Package / Case 132-BQFP Bumpered
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; RISC CPM
Security Features -
Base Product Number MC683
Additional Interfaces GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)