MC68302RC25C
NXP USA Inc.
Product No:
MC68302RC25C
Package:
132-PGA (34.5x34.5)
Description:
IC MPU M683XX 25MHZ 132PGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 25MHz
Series M683xx
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Through Hole
Voltage - I/O 5.0V
Core Processor M68000
Package / Case 132-BPGA Exposed Pad
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; RISC CPM
Security Features -
Base Product Number MC683
Additional Interfaces GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)