MC68331CEH25
NXP USA Inc.
Product No:
MC68331CEH25
Package:
132-PQFP (24.13x24.13)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 25MHz
Series M683xx
Package Tray
RAM Size -
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 18
Core Processor CPU32
Package / Case 132-BQFP Bumpered
Product Status Not For New Designs
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number MC68331
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 132-PQFP (24.13x24.13)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V