MC68332ACPV16
NXP USA Inc.
Product No:
MC68332ACPV16
Package:
144-LQFP (20x20)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 16MHz
Series M683xx
Package Tray
RAM Size 2K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 15
Core Processor CPU32
Package / Case 144-LQFP
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number MC68332
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V