MC68334GCEH20
NXP USA Inc.
Product No:
MC68334GCEH20
Package:
132-PQFP (24.13x24.13)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 20MHz
Series M683xx
Package Tray
RAM Size 1K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals -
Connectivity EBI/EMI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 47
Core Processor CPU32
Package / Case 132-BQFP Bumpered
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x8/10b
Oscillator Type External
Base Product Number MC68334
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 132-PQFP (24.13x24.13)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V