MC68360RC33L
NXP USA Inc.
Product No:
MC68360RC33L
Package:
241-PGA (47.24x47.24)
Description:
IC MPU M683XX 33MHZ 241PGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 33MHz
Series M683xx
Package Tray
Ethernet 10Mbps (1)
Mounting Type Through Hole
Voltage - I/O 5.0V
Core Processor CPU32+
Package / Case 241-BEPGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; CPM
Security Features -
Base Product Number MC683
Additional Interfaces SCC, SMC, SPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)