Home / Microprocessors / MC68360ZP25VLR2
MC68360ZP25VLR2
NXP USA Inc.
Product No:
MC68360ZP25VLR2
Package:
357-PBGA (25x25)
Description:
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 25MHz
Series M683xx
Package Tape & Reel (TR)
Ethernet 10Mbps (1)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor CPU32+
Package / Case 357-BGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; CPM
Security Features -
Base Product Number MC683
Additional Interfaces SCC, SMC, SPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)