MC68376BGVAB25
NXP USA Inc.
Product No:
MC68376BGVAB25
Package:
160-QFP (28x28)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 25MHz
Series M683xx
Package Tray
RAM Size 7.5K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 18
Core Processor CPU32
Package / Case 160-BQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type External
Base Product Number MC68376
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package 160-QFP (28x28)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.75V ~ 5.25V