MC68EC000EI10
NXP USA Inc.
Product No:
MC68EC000EI10
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
68-PLCC (24.21x24.21)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU M680X0 10MHZ 68PLCC
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 10MHz
Series M680x0
Package Tube
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 5.0V
Core Processor EC000
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Product Status Obsolete
RAM Controllers -
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number MC68
Additional Interfaces -
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)