MC68EC040FE40A
NXP USA Inc.
Product No:
MC68EC040FE40A
Package:
184-CQFP (31.3x31.3)
Description:
IC MPU M680X0 40MHZ 184CQFP
SATA -
Speed 40MHz
Series M680x0
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 5.0V
Core Processor 68040
Package / Case 184-BCQFP
Product Status Obsolete
RAM Controllers -
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number MC68
Additional Interfaces SCI, SPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)