MC68HC000RC12
NXP USA Inc.
Product No:
MC68HC000RC12
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
68-PGA (26.92x26.92)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU M680X0 12MHZ 68PGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 12MHz
Series M680x0
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Through Hole
Voltage - I/O 5.0V
Core Processor EC000
Package / Case 68-BCPGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers -
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number MC68
Additional Interfaces -
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)