MC68HC16Z1VEH16
NXP USA Inc.
Product No:
MC68HC16Z1VEH16
Package:
132-PQFP (24.13x24.13)
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 132PQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 16MHz
Series HC16
Package Tray
RAM Size 1K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 16
Core Processor CPU16
Package / Case 132-BQFP Bumpered
Product Status Not For New Designs
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number MC68HC16
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package 132-PQFP (24.13x24.13)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V