MC68LC060RC50
NXP USA Inc.
Product No:
MC68LC060RC50
Package:
206-PGA (47.25x47.25)
Description:
IC MPU M680X0 50MHZ 206PGA
SATA -
Speed 50MHz
Series M680x0
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Through Hole
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor 68060
Package / Case 206-BPGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers -
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number MC68
Additional Interfaces SCI, SPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)