MC68LC060ZU75
NXP USA Inc.
Product No:
MC68LC060ZU75
Package:
304-TBGA (31x31)
Description:
IC MPU M680X0 75MHZ 304TBGA
SATA -
Speed 75MHz
Series M680x0
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor 68060
Package / Case 304-LBGA Exposed Pad
Product Status Obsolete
RAM Controllers -
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number MC68
Additional Interfaces SCI, SPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)