Home / Microprocessors / MC68LC302PU20VCT
MC68LC302PU20VCT
NXP USA Inc.
Product No:
MC68LC302PU20VCT
Package:
100-LQFP (14x14)
Description:
IC MPU M683XX 20MHZ 100LQFP
SATA -
Speed 20MHz
Series M683xx
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor M68000
Package / Case 100-LQFP
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; RISC CPM
Security Features -
Base Product Number MC68
Additional Interfaces GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)