MC68SZ328AVM66
NXP USA Inc.
Product No:
MC68SZ328AVM66
Package:
196-BGA
Description:
IC MPU M683XX 66MHZ 196BGA
SATA -
Speed 66MHz
Series M683xx
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.0V
Core Processor FLX68000
Package / Case 196-PBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number MC68
Additional Interfaces SPI, UART
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)