MC7448HX667NC
NXP USA Inc.
Product No:
MC7448HX667NC
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
360-FCCBGA (25x25)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU MPC74XX 667MHZ 360FCCBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 667MHz
Series MPC74xx
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 1.5V, 1.8V, 2.5V
Core Processor PowerPC G4
Package / Case 360-BCBGA, FCCBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers -
Co-Processors/DSP Multimedia; SIMD
Security Features -
Base Product Number MC744
Additional Interfaces -
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)