
onsemi
Product No:
MC74AC540DWG
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.8018
8.018
25
0.76114
19.0285
100
0.58444
58.444
250
0.516458
129.1145
500
0.489288
244.644
1000
0.38056
380.56
2500
0.361532
903.83
5000
0.347938
1739.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AC540 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |